Google Grupları
İş İlanlarına abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Olamayacak kadar iyi görünen bir e-posta teklifi alırsanız, bu gerçekten de olamayacak kadar iyidir. Söylenceler ve uydurma haberler yüzyıllardır vardı, ancak Internet bunların kolayca yayılmasını sağladığından artık daha sık rastlanır oldular. Pek çok uydurma haber sizi sahte virüsler veya diğer uydurma hikâyeler hakkındaki e-postaları iletmeye yönlendirir. Bu e-postalar zaman kaybıdır, posta kutunuzu doldurur ve gerçek olmadıkları doğrulandığında de genel bir hoşnutsuzluğa neden olur. Daha sinsi bir sahtekârlık türü vardır ve size çok daha pahalıya mal olabilir.

 

 Ön Ödeme Sahtekârlığı

Ön Ödeme Sahtekârlığı, çok az çabayla veya hiç çaba harcamadan yüksek miktarda para kazandırma sözü vererek sizi kandırmaya çalışan bir dolandırıcılık türüdür. Bu sahtekârlığa katıldıktan sonra, işlemin yürütülmesi için belirli miktarlarda para vermeniz istenir. Sonunda tek kuruş bile kazanamazsınız.;
Burada en çok rastlanan Ön Ödeme Sahtekârlıklarına birkaç örnek verilmiştir
1. Yabancı bir hükümet görevlisi para aktarımı yapmak için sizden yardım istemektedir ve kabul ederseniz yüklü miktarda komisyon verecektir.
2. Anımsamadığınız bir akrabanızdan milyonlarca dolarlık bir miras kalmıştır.
3. Katıldığınızı anımsamadığınız bir ödülü veya piyangoyu (belki de yabancı bir ülkede) kazanmışsınızdır

 

Sahtekârlığı fark etme

Aldığınız bir e-postanın hileli olduğunu düşünüyorsanız, denetlenecek yerlerden biri Söylence Başvuru Sayfaları örnek listesidir. Ancak, bu sahtekârlıklar binlerce farklı biçimde gelebilir. Aşağıda sahtekârlığı açığa çıkaracak yedi işaret daha vardır:
1. Size iletiyi gönderen kişiyi tanımıyorsunuz.
2. Hiç çaba harcamadan veya çok az çabayla söylenmeyen miktarlarda para kazanacağınıza ilişkin söz verilmektedir.
3. Şüpheli görünen eylemler için, işlem ücreti olarak veya işlemin yürütülme maliyetini karşılamak üzere para vermeniz istenmektedir.
4. Banka hesabı numaranız veya diğer kişisel mali bilgileriniz istenmektedir, gönderici buraya para yatırmayı önerse bile bu durum şüphelidir.
5. İstek acil durum içermektedir.
6. E-postayı gönderen sürekli olarak gizlilik istemektedir.
7. E-postayı gönderen, bu eylemin yasal olduğunu belirtmek için hükümet sertifikalarının fotokopilerini, banka bilgilerini veya diğer "kanıtları" göndermeyi teklif etmektedir (bunlar hiledir).

Kaynak:http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/email/hoaxes.mspx
Yorumlar Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Diğer yorumlar
Total Visit: 1325
Total Rank: 0
Total Rankers: 0
Total Comments: 0

WEB Marangoz